Focault’lik elustiil


Prantsuse filosoof Michel Foucault (1926-1984) leidis, et vanglat, kooli ja hullumaja ühendavaks jooneks on asjaolu, et inimesed viibivad seal sunniviisiliselt. Laias laastus oli tal õigus, aga nagu igal reeglil, on ka sellel erandeid. Näiteks käin ma iga nädal vabatahtlikult Tallinna Vanglas kunsti õpetamas. Mingit sundi ei ole. Naeratus
 
Tallinna Vangla on nagu saar keset linna. Paljud ei teagi, et Magasini tänavas keset puidust madalhoonestust laiub okastraadi taga avastamata maa. Tallinnas elavad kinnipeetavad tajuvad seda sürreaalselt. Nad oleksid nagu üheaegselt nii kodus kui kodunt kaugel.
 
Mul on umbes 10-liikmeline kunstihuviliste vangide grupp. Eelmine kord rääkisin oma töödest ja täna laotasin suure lõuendi lauale, paludes neil see väljamaali stiilis katta. Õppisime Jackson Pollockit. Nad ütlesid, et nende suurim formaat kunstitunnis on siiamaani olnud A3. Mu õpilased on valdavalt mõistlikud ja kunstist huvitatud. Erinevad tunnid annavad neile võimaluse end väljendada, uusi asju õppida ja vältida kongis igavlemist. Staažikas vang, kes juba vene ajal vangis istus, nüüd endiselt istub ja lisaks vanglas koristajana töötab, rääkis, et vanasti olevat vangid olnud teistsugused kui praegu. Vanasti austati vanemaid inimesi, aga praegu kutsuvad vangid teda, 50-aastast meest vanameheks. Ei häbi ega au! Hambaid paljastav Vahel käiakse igavusest arsti juures peavalutablette küsimas. Arst murrab siis ühe valuvaigisti pooleks ja ütleb: "See pool on kõhuvalu vastu ja see peavalu vastu!" Lai naeratus Mine tea, paljud seda esimese hooga uskuma jäävad, aga koristaja sõnul olevat nii mõnedki vangid kasvu-ja mõistusepeetusega. Näiteks ei ulatuvat mõni mees WC-s isegi pissuaarini! Üllatunud Kunstigruppi kuuluvad küll pikemat masti targemad mehed ja siiamaani pole mul nende käitumisega õnneks probleeme esinenud.
 
EKA magistrantidega läheme homme teatrisse Ürgmeest vaatama. Eile käis meil külalislektor Barbi Pilvre. Varsti hakkame näituseks valmistuma. Olen asjalik ja hajameelne samaaegselt. Täna näiteks siirdusin vanglasse ilma ID-kaardita. Õnneks lasti mind Kunstnike Liidu pileti alusel sisse. Sel piletil pole küll isikukoodi, nii et vedas. Naeratus Tavaliselt vanglasse ilma isikuttõendava dokumendita ei pääse, aga kuna olin seal juba mitmendat korda, siis läks õnneks.
 
Reedel sain jälle aasta vanemaks. Mis seal ikka, kätt ju ette ei pane. Varsti hakkan huultesse ja otsa ette botoxit süstima. Ei, tegelikult oli tore sünnipäev.Päike 
 
Advertisements
Rubriigid: kunst. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s